Niečo o projekte Zelená škola

 

Úvodné slovo

Vo svete mnohých tvárí a vymožeností novej doby, vo svete sivých a čiernych farieb je pre prírodu ťažké udržať si zelenú farbu. Jej prirodzený vzhľad, vôňa i chuť sa stráca medzi nezáujmom a ľahostajnosťou všetkých zodpovedných. Škola, ktorá na seba berie zodpovednosť a ktorá pomáha prírode oživovať a uchovávať jej prirodzené farby sa nazýva zelenou.

Aby vaša škola nestratila kurz v mori environmentálnych problémov, aby sa zazelenala sviežou vôňou, krásou a hudbou kolektívneho úsilia a aby príroda v jej okolí nikdy nestratila svoju zelenú farbu, vám želajú organizátori.

 

Stručne o Zelenej škole

Hlavným cieľom projektu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny vedúcej k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole a spoločnosti. Inak povedané: podporovať činnosti vedúce k environmentálnemu správaniu sa slovenských škôl, ako je prevádzka školy v medziach platných environmentálnych právnych predpisov, prevencia pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia, udržateľná spotreba zdrojov, environmentálna výchova a vzdelávanie žiakov, pracovníkov školy a spolupráca s miestnou komunitou a okolitým svetom.

Náplňou projektu je plniť úlohy stanovené Akčným plánom Zelenej školy, ktorý si každá škola stanoví sama, na základe svojich možností a na základe schopností svojho pedagodického aj nepedagogického kolektívu. Súpis všetkých možných úloh a aktivít, z ktorých si škola do svojho Akčného plánu vyberie, dostane každá prihlásená škola v projektovej príručke. Povinné oblasti plnenia úloh: výchovno - vzdelávací proces, voda, odpad, energia. Nepovinné oblasti plnenia: doprava, ovzdušie, zeleň, ochrana prírody a humánny prístup k zvieratám, používanie ekologických materiálov a produktov, zdravie. Každá prihlásená škola bude mať prideleného konzultanta, ktorý počas celého školského roku bude škole k dispozícii a koncom roka oboduje všetky splnené úlohy školy podľa pripravenej metodiky. Hodnotenie predloží rade Zelenej školy a tá následne podľa počtu získaných bodov udelí resp. neudelí škole certifikát Zelená škola. Certifikát Zelená škola sa udeľuje vždy na jeden kalendárny rok a po uplynutí jeho platnosti je potrebné ho obnoviť.

Projekt Zelená škola organizuje na Slovensku Spoločnosť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA. Národná kancelária projektu Zelená škola je v Trenčíne, v Centre environmentálnych aktivít (Mierové námestie 29, 911 01 Trenčín).

Slovenský projekt Zelená škola je zapojený do svetového hnutia EcoSchools, teda do siete Zelených škôl v medzikontinentálnom meradle. Pre úspešné zúčastnené školy to znamená získať nielen česť vyvesiť zástavu svetového hnutia EcoSchools, ale aj možnosť zapojiť sa s ďalšími školami v Európe aj mimo Európy do spoločných projektov.

Organizátorom hnutia EcoSchools je nadácia Foundation for Environmental Education (FEE) - nezisková, mimovládna organizácia, zložená z vyše 30 krajín Európy, Južnej Afriky, Maroka, Kanady, Chile a niekoľkých krajín z karibskej oblasti. Bola založená v roku 1981 s úlohou podporovať medzinárodnú environmentálnu výchovu a myšlienky trvalo udržateľného rozvoja v súlade s Agendou 21.

 

Prečo zelená škola?

Výhody zapojenia sa do projektu:

Žijeme v dobe, kedy dochádza k zásadnej prestavbe spoločnosti a teda aj školstva. Školy budú zanikať, zlučovať sa ... a tie ostatné budú vstupovať do ostrej konkurencie o zostávajúcich žiakov pri klesajúcej populačnej krivke. Rodičia sa v procese výberu budú pýtať: "Prečo by som mal dať dieťa práve na túto školu?". Zelená škola je spôsob ako sa odlišovať v procese výberu.

Okrem toho existuje relevantná časť rodičov, ktorá je "náchylná" podporovať u svojich deti nekonzumný spôsob života, kreativitu a diverzitu názorov a uvažovania práve výberom takejto školy.

Škola dáva najavo, že jej záleží na životnom prostredí ako na miestnej tak celosvetovej úrovni. Pre žiakov, rodičov a širokú verejnosť je z ocenenia zrejmé, že škola má aktívnych a schopných pedagógov a žiakov schopných tvorivo a aktívne pristupovať k ochrane prírody.
Certifikát zároveň vypovedá o celkovej filozofii školy. Je to škola otvorená, spolupracujúca s mimovládnymi aj štátnymi organizáciami. Škola má tímového ducha, pretože dostať certifikát je možne len vtedy, keď sú do "ozeleňovania" školy zapojení všetci - žiaci, pedagógovia, rodičia, školník, upratovačky…


Ďalšie praktické výhody, vyplývajúce zo zapojenia sa školy do projektu