1. Jurko išiel na túru. Za hodinu prešiel na rovine 4 km. V ten deň išiel 6 hodín. Koľko prešiel km?

2. Na druhý deň sa Jurko dostal na svojej túre do hornatého terénu a už prešiel len 3 km za hodinu. Išiel však 8 hodín. Koľko km prešiel v tento deň?

3. Každé dieťa zasadilo na školskom dvore jeden ovocný strom. Stromy sadili do štyroch radov a do každého dali 6 stromov. Koľko detí sadilo stromy?

4. V prvom roku sa im na každom strome urodilo po 2 kg nejakého ovocia. Koľko kg ovocia sa im urodilo celkovo?

5. Anka sa doma chystá na zábavu. Vybrala si zo skrine 4 sukne a 5 tričiek. Koľkokrát sa musí prezliecť,  keď si chce vyskúšať  všetky kombinácie?

6. Adelka veľmi rada spieva. Každý deň si zaspieva 4 nové pesničky. Jej repertoár jej  vystačí na dva týždne. Koľko pesničiek Adelka pozná?

7. Andrej s Ferkom išli na kolotoče. Chceli  ísť  určite na autíčka. Lístok na ne stál 7 korún. Obidvaja chceli ísť  dvakrát. Koľko korún zaplatili za autíčka? Chceli ísť  tiež aj do bludiska, kam lístok stál 10 korún a ešte aspoň  raz reťazovku za 5 korún. Stačila im jedna papierová 50 korunáčka? Ak nie, koľko im ešte chýbalo?

8. Na železničnej stanici stojí vlak, ktorý má vozňov. Každý vozeň má 6 okien. Koľko okien má vlak?

9. Vlak má 4 vozne po 5 kupé, jeden s 3 kupé a jeden s 2 kupé. Koľko kupé má vlak?

10. V jednom kupé je 8 miest na sedenie. Vo vozni je takýchto kupé 5. Vo vlaku sú takéto vozne 4. Koľko miest na sedenie je v týchto štyroch vozňoch? Vlak má ešte dva vozne so štvormiestnymi kupé určenými na spanie. Jeden vozeň má 3 kupé a druhý 2 kupé. Koľko miest celkovo má vlak?

11. Do šesť vozňového vlaku nastúpili ľudia a lúčili sa so svojimi známymi. Každý vozeň má šesť okien a pri každom z nich boli štyria ľudia. Koľko ľudí nastúpilo do vlaku?

12. Päť kamarátok z triedy si sľúbilo, že si vzájomne napíšu pohľadnice z každej dovolenky, na ktorú cez prázdniny pôjdu. Janka išla s rodičmi ku dvom babkám a do Španielska, Katka bola celé prázdniny doma. Zuzka bola u svojich dvoch babiek, krstnej a s rodičmi v Taliansku. Andrejka s Peťkou boli spolu v tábore. Po prázdninách si porovnávali, ktorá dostala pohľadníc najviac, ktorá najmenej a či niektoré dostali narovnako.

Vieš im pomôcť?

13. Ondrej a Jakub sú dvaja kamaráti, ktorí si navzájom požičiavajú knižky. Ondrej má vo svojej knižnici 7 poličiek po 24 knihách. Jakub má 6 poličiek po 18 knihách. Pri upratovaní Ondrej počítal knižky a narátal ich 174. Koľko knižiek by mal vrátiť Jakubovi. Koľko knižiek má Jakub, keď ich má všetky doma?

14. Skupina detí išla na výlet. Mali so sebou jeden ruksak so všetkými potrebnými vecami. Už na začiatku sa dohodli, že každý bude niesť ruksak 2 km. ktoré prešli za pol hodinu. Celá túra im trvala 4 hodiny. Koľko km to bola túra? Koľko bolo detí, keď  každý niesol ruksak práve dvakrát.

15. Ujo spisovateľ dostal za úlohu napísať rozprávku. Za každú stranu rozprávky dostane 27 korún. Koľko korún dostal za rozprávku, ktorá má 6 strán?

16. Na medzi medziškolskú olympiádu idú každú triedu reprezentovať 3 žiaci. V každom jednom ročníku je 5 tried. Koľko žiakov bude reprezentovať školu? Koľko žiakov sa celkovo zúčastní na olympiáde, ak sa tam stretne 6 škôl?

17. Na vidieckom dvore je 9 sliepok. Sedem z nich má po13 kuriatkach. Koľko kuriatok je na dvore. Koľľko kuracích nôh vidieť večer na bidielku?

18. Predstav si, že sa dostaneš na opustený ostrov a z potopenej lode si zachránil len jeden zemiak. Čo s ním  urobíš? Ak si ho nezjedol a zasadil si ho. Prvý rok sa ti z neho urodí 12 zemiakov, tie zasadíš. Koľko zemiakov sa ti urodí na druhý rok? Z týchto zješ  8. Koľko zemiakov sa ti urodí na tretí rok?

19. V pôrodnici sa narodí každý deň jedno rómske dieťa a tri biele deti. V tej istej pôrodnici sa ešte každý týždeň narodí jedno dieťa z nejakej menšiny. Koľko detí sa v tejto pôrodnici narodí za týždeň,  mesiac (28 dní) a rok (365 dní – 52 týždňov)?

20. Zvieratká v lese usporiadali slávnosť so súťažou – kto skôr dobehne od jazierka k dubu. Na štartovú čiaru sa postavilo 6 zvieratiek. Slimák, žaba, ježko, zajac,  straka a medveď. Slimák prejde túto dráhu za 1 hodinu. Medveď je dvakrát rýchlejší ako slimák. Ježko je štyrikrát rýchlejší ako slimák. Straka preletí túto trasu za päť minút. Zajac je trikrát pomalší ako straka. Ako dlho trvá prebehnutie dráhy medveďovi, ježkovi a

zajacovi? Dobehnú niektoré zvieratká aj naraz? Ak sa všetky zvieratká čakajú v cieli, ako dlho bude súťaž trvať?

Späť na úvodnú stránku piatakov